Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Rękawiczkę, Świteź, Romantyczność, Rybkę, Lilie, Świteziankę i Dudarza nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja poetyckiej lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i nieco dystansu.
Realizatorzy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.
Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.
Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Romantyczność 2022” związanego z dwusetną rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.