Tadeusz Różewicz
Wyskubki

Adaptacja i reżyseria: Paweł Kamza
Scenografia i kostiumy: Iza Kolka
Muzyka: Aleksander Brzeziński
Choreografia: Adrian Rzetelski
Realizacja światła: Jacek Mieczkowski
Realizacja dźwięku: Krzysztof Pietrzykowski
Obsada: Miłosz Pietruski, Zina Kerste, Stefania, Anna Błaut, Dominika Probachta, Ewa Niemotko, Krzysztof Boczkowski, Aleksander Brzeziński (muzyka na żywo)
Premiera: 3 czerwca 2022
Zdjęcia: Filip Wierzbicki

Śpiew, taniec i poezja – Wyskubki to spektakl, w którym zaciera się podział na aktorów i widzów. Pretekstem jest tytułowy zwyczaj, który polega na darciu pierza przez kobiety, a najczęściej kończy się wspólną zabawą. Obrzędowi na scenie towarzyszą kompozycje Aleksandra Brzezińskiego, zainspirowane trzema tradycjami – ludową, klezmerską i folkloru miejskiego – wywiedzionymi z historii terenów pogranicza Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. „To przedstawienie jest próbą poszukiwania w poezji i prozie Tadeusza Różewicza śladów Gabrielowa – wsi, z której pochodzi jego rodzina” – mówi Paweł Kamza, reżyser Wyskubków.

Na twórczość Różewicza najczęściej patrzy się z perspektywy Awangardy, tymczasem twórcy spektaklu szukają w niej nawiązań do tradycji ludowej. „W jego utworach są ślady liryki ludowej i wykorzystujemy je – stały się naszymi piosenkami” – podkreśla Paweł Kamza, reżyser a zarazem adaptator. Spektakl powstał na podstawie wierszy i fragmentów opowiadań (m.in. z tomów: Matka odchodzi, Pięć poematów, Echa leśne i Poemat otwarty).

„Zapraszamy widzów na wspólne skubanie, gadanie, śpiewanie i tańczenie. Opowiemy historię naszych bohaterów i mamy nadzieję, że publiczność podzielili się z nami swoimi historiami” – powiedział Paweł Kamza.