Leszek Kołakowski
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

Adaptacja i reżyseria: Marta Streker
Teksty piosenek: Piotr Froń
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Leks
Muzyka: Sebastian Ładyżyński
Ruch sceniczny: Katarzyna Pawłowska
Obsada: Anna Jezierska, Urszula Raczkowska, Kamil Król, Paweł Kuźma, Filip Niżyński, Paweł Pawlik
Premiera: 25 maja 2019 roku

13 bajek z królestwa Lailonii to sceniczna adaptacja klasyki literatury polskiej dla dzieci i młodzieży pt. 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych autorstwa jednego z największych polskich filozofów – Leszka Kołakowskiego. Zbiór powiastek filozoficznych, w których rozważa się różne problemy i postawy etyczne, to tak naprawdę historie o absurdach naszego życia codziennego, skomplikowanych relacjach z otoczeniem, roli Boga i sprawowaniu władzy.

W tytułowej Lailonii życie rządzi się własną logiką, niczym na planecie Małego Księcia: wyrośnięty na plecach garb może przejąć władzę nad człowiekiem; by zachować piękno twarzy, zamyka się ją w kuferku; naleśniki są ludzkich rozmiarów; a ze wstydu można nawet zniknąć.

Wałbrzyski spektakl przypomina surrealistyczną fabrykę mechanizmów myślenia, pełną abstrakcyjnych bohaterów. Łączy filozofię z nieograniczoną wyobraźnią ludzką. Z ironią i poczuciem humoru naświetla sprawy ważne, jak poszukiwanie sensu, ludzkie zachowania i przyzwyczajenia, którymi często utrudniamy sobie życie. A wszystko to zamknięte jest w formie, gdzie jedna wyrasta z drugiej, gdzie niczym w fabryce trwa nieustanny ruch i schematyczne, powtarzalne zachowania.