Władysław Reymont
Bunt

Adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Stefan Wesołowski
Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki
Obsada: Edyta Janusz-Ehrlich, Andrzej Żak, Krystian Wieczyński, Jacek Majok, Magdalena Żulińska, Piotr Srebrowski, Agnieszka Grzegorzewska, Wojciech Stachura, Iwona Witek

Ukochany wcześniej pies Rex zostaje zraniony i wyrzucony z gospodarstwa. Ukrywa się, poluje, rozmawia z domowymi i dzikimi zwierzętami o trudach i niesprawiedliwości, o pięknych, dalekich krajach, gdzie na pewno jest lepiej. Wspomina, marzy, walczy o swoje miejsce… i planuje bunt. Bunt zwierząt przeciwko ludziom.

Bunt to ostatnia – wydana 21 lat przed Folwarkiem zwierzęcym George’a Orwella – powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta. Powieść różniąca się znacznie od jego dotychczasowego dorobku, połączenie baśni i antyutopii. W PRL-u zakazana, dziś bardzo mało znana. Wnikliwa analiza buntu jako zjawiska, jego przyczyn i konsekwencji.

Powieść zaadaptował i wyreżyserował Jakub Roszkowski, dramaturg i reżyser, który zrealizował nagradzanych „Krzyżaków”. Scenografię zaprojektował Maciej Chojnacki, autor ponad 40 scenografii do spektakli m.in. Adama Nalepy, Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Rekowskiego czy Moniki Strzępki. Bardzo ważnym w spektaklu ruchem scenicznym zajął się znakomity duet z kolektywu tanecznego DzikiStyl Company – Wioleta Fiuk i Patryk Gacki, których możecie znać z programów You Can Dance (Wioleta Fiuk wygrała 3. edycję) i Got to Dance. Tylko Taniec (razem wygrali 3. edycję). Z kolei muzykę stworzył doceniany w świecie kompozytor, skrzypek i producent muzyczny Stefan Wesołowski, nominowany do ostatnich Paszportów „Polityki” za album „Rite of the End”.