Henryk Sienkiewicz
W pustyni i w puszczy 3

Scenariusz, reżyseria: Adam Biernacki
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Opracowanie koncepcji choreograficznej: Karolina Garbacik
Muzyka: Patryk Ołdziejewski
Wizualizacje: Farma Projektów Interactive
Realizacja sekwencji teatru cieni: Magda Kiszko-Dojlidko
Obsada: Danuta Bach, Dorota Białkowska-Krukowska, Jolanta Borowska/Ewa Palińska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Grzegorz Mroziński, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko
Premiera: 26 maja 2018
Zdjęcia: Bartek Warzecha

Białostockie „W pustyni i w puszczy 3” przeniesie powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia. Po to, by unikając stereotypów i uproszczeń, wydobyć z powieści Sienkiewicza uniwersalne i niezmienne przesłanie: w świecie nieustannej walki interesów jeszcze tylko kilka rzeczy jest w stanie sprawić, że pozostaniemy ludźmi: niezłomna wiara w istotne wartości, stawanie w obronie ich i drugiego człowieka, wzajemna ludzka odpowiedzialność za siebie, miłość i odwaga.

Sienkiewiczowska powieść dla młodzieży otoczona zostanie realiami show-biznesu – oto powstać ma jej trzecia z rzędu (po filmach z 1973 i 2001 r.) adaptacja filmowa. Nad kształtem produkcji stopniowo przeważać zaczynają, nieraz absurdalne, ambicje i lęki twórców. Zmiany idą tak daleko, że wkrótce nic już nie przypomina oryginalnej powieści. Ta metanarracja pozwoli na dokładne omówienie szczegółów niezwykle obszernego sienkiewiczowskiego dzieła, nie skazując przedstawienia na prezentację jedynie jego zaadaptowanych i tonących w dosłowności pociętych strzępów. Sceniczne rozmowy o tym, co w powieści ważne oraz to, jak łatwo może to zostać wypaczone – prędko naprowadzi młodego widza na to, co powinien zrozumieć i wynieść ze wspaniałej lektury.