Aleksander Fredro
Zemsta

Reżyseria: Henryk Talar

Scenografia: Zuzanna Talar

Kostiumy: Zuzanna Talar i Elżbieta Wysocka

Muzyka: Patryk Ołdziejewski

Ruch sceniczny:  Anna  Wytych- Wierzgacz

Asystent reżysera: Krystyna Kacprowicz – Sokołowska

Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz – Sokołowska, Urszula Mazur, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Patryk Ołdziejewski

Premiera: 24 lutego 2018

 

,,Dziś golizna okołobrzuszna  w teatrze nikogo nie dziwi. Reżyserom chyba znudziło się wystawiać Fredrę po bożemu i uparcie go z salonów i zamków wyprowadzają. Czasem do toalety, czasem do kurnika. Ale  to, co stało się z ,,Zemstą” w białostockim teatrze, przechodzi ludzkie pojęcie.”

Być może taki będzie początek recenzji z naszej ,,Zemsty”. Chcę, żeby ten nasz Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny. Skrótów w  tekście prawie nie będzie. Publiczność, mam nadzieję będzie się bawić w ten ,,nasz teatr” z aktorami.  Czasem aktor może nie zdążyć wskoczyć w pantalony, więc jeansami będzie musiał uzupełnić kontusz. Peruki  z piekła rodem będą ,,lubiały” zostawać w rękach przeciwnika.

Naszym pragnieniem jest,  żeby zapanowała międzypokoleniowa wspólnota, żeby młodzi i starsi bawili się jednocześnie. Rygoryści, być może, będą narzekać, że małolaty po raz pierwszy oglądające ,,Zemstę”, mogą się  ,,niedofredrzyć”, ale nasza nadzieja kierowana jest w stronę nauczycieli, którzy młodszym – w szkole- wszystko po literkach poukładają w głowach.