Bolesław Leśmian
Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze

Adaptacja, reżyseria, scenografia: Jarosław Kilian
Kostiumy: Aleksandra Gąsior
Muzyka: Grzegorz Turnau
Opieka wokalna: Julia Chmielnik
Korepetytor-akompaniator: Piotr Banaszek
Zespół „Zaklinacze dźwięków”: Adam Cudak (gitara, flet, 1001 instrumentów perkusyjnych), Mateusz Cwaliński (akordeon), Michał Gumkowski (wiolonczela), Piotr Banaszek (piano), Wojciech Rydzio (1001 instrumentów perkusyjnych)
Obsada: Alicja Parczewska, Katarzyna Kropidłowska, Marcin Kiszluk, Marcin Tyrlik, Grzegorz Jurkiewicz, Jarosław Borodziuk, Wojciech Rydzio, Dariusz Poleszak, Katarzyna Kropidłowska, Marcin Kiszluk, Marcin Tyrlik, Dariusz Poleszak, Jarosław Borodziuk, Wojciech Rydzio
Premiera: 8 listopada 2019

Daleko, daleko, za górą, za rzeką w pałacu, obok którego znajduje się wspaniały ogród, mieszka rodzeństwo – bracia Bachman i Perwic z siostrą Parysadą. Księżniczka posiada wszystko, czego sobie zażyczy – jest szczęśliwa, beztroska, piękna, a w dodatku otoczona bezgraniczną miłością braci. Pewnego dnia, podczas zabawy w ogrodzie dowiaduje się, że na świecie są trzy wspaniałe dziwy – dąb samograj, struga-złotosmuga i ptak Bulbulezar, których ona nie posiada. Księżniczka, zmartwiona tym faktem, że dziwy nie są jej, chętnie zapłakałaby z tego powodu, ale nie potrafi płakać. Gdy jej smutek widzą Bachman i Perwic, mimo czyhających na nich niebezpieczeństw, wyruszają w nieznane, tylko po to, by ich siostra była znów szczęśliwa.

Spektakl jest pełen kolorów, baśniowych strojów oraz leśmianowskiego języka Nie brak w nim humoru, jest i nutka grozy.

Przedstawienie przekonuje, że mimo wyraźnego celu wędrówki bohaterów, to nie podróż jest ważna, ale to, co dzieje się podczas niej. Opowieść ma wymiar uniwersalny. Pokazuje, jak ważna w życiu jest miłość i odwaga, ale również pomysłowość oraz spryt, które z powodzeniem zastąpić mogą fizyczną tężyznę. W przeciwieństwie do większości tekstów kultury, księżniczka w „Baśni…” nie jest bezradna. Parysada jest kapryśna i rozpieszczona, ale jednocześnie kochająca braci, zawadiacka i przebojowa. Nie potrzebuje ratunku, ostatecznie sama poradzi sobie doskonale. Początkowe zachcianki księżniczki zamieniają się w podróż do odkrycia samej siebie i… znalezienia miłości.

Spektakl porusza poważne tematy, pokazuje bowiem siłę miłości i odwagi. ”Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” pozwala zastanowić się jakim kosztem dążymy do zaspokajania swoich potrzeb oraz czym jest szczęście. ? Co jest dla nas wyznacznikiem szczęścia? Co niespodziewanego, dzięki podjętym decyzjom, może wydarzyć się w życiu?

Spektakl pełen magii ze szczyptą strachu, nutą grozy i garści humoru, a do tego utrzymany w bliskowschodnim klimacie z muzyką skomponowaną przez Grzegorza Turnaua, wykonywaną na żywo przez zespół Zaklinaczy dźwięków. „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” zachwyci nie tylko dzieci, bowiem pokazuje magiczny świat teatru.