Aleksander Fredro
Zemsta

Reżyseria: Paweł Paszta
Scenografia, kostiumy: Ewelina Brudnicka
Muzyka: Tomasz Jakub Opałka
Choreografia: Natalia Iwaniec
Obsada: Jarosław Felczykowski, Wojciech Jaworski, Paweł Kowalski, Karina Krzywicka, Anna Magalska, Maciej Miszczak, Julia Sobiesiak–Borucka, Mirosława Sobik, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski, Maria Bach, Jakub Jagielski, Anna Klimczak, Maria Kowalska, Kinga Łukasik, Aleksandra Matuszewska, Franciszek Motyka, Wojciech Osmański, Zofia Papińska, Adrianna Sänger, Błażej Szymański, Martyna Tęcza, Gabriel Topolewski, Mikołaj Viegas
Muzyka na żywo: Igor Nowicki, Maciej Menet
Zdjęcia: Wojtek Szabelski
Premiera: 16 kwietnia 2021 roku

Cześnik i Rejent żyją w małym zamku. Knują, przyjmują bojową pozycję, wyciągają broń… i zaczynają od nowa. Wśród dziecięcych mebelków i sztucznych kwiatków bawią się w wojnę. Odgrodzeni od świata nie zauważają, że ten się zmienił, a oni już dawno są dorośli. Przygląda im się Papkin – pocieszny błazen o przenikliwym spojrzeniu.

Czy „Zemsta za mur graniczny” bardziej nas śmieszy czy przeraża? Toruński spektakl tekstem Aleksandra Fredry przygląda się narodowej niedojrzałości, zapraszając widzów do świata pełnego barwnych postaci, które w historycznych kostiumach, zaskakującej scenografii i przy muzyce na żywo zapalczywie toczą swoje wojenki.

Ponadczasowy utwór Aleksandra Fredry zajmuje szczególne miejsce w historii Teatru Horzycy. To właśnie premierą „Zemsty” w reżyserii Franciszka Frączkowskiego zainaugurowano 28 listopada 1920 r. działalność polskiej sceny dramatycznej w Toruniu, a w roku 1994 „Zemsta” w reżyserii Krystyny Meissner otwierała Scenę na Zapleczu.