Leopold Tyrmand
Zły

Reżyseria, opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Scenografia, reżyseria świateł: Marcin Chlanda
Kostiumy: Grupa Mixer
Choreografia: Arkadiusz Buszko
Obsada: Rafał Sawicki, Adam Myrczek, Oriana Soika, Dominika Zdzienicka, Tomasz Lorek, Kazimierz Czapla, Grzegorz Margas, Karol Pruciak, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Sławomir Miska, Mateusz Wojtasiński, Michał Czaderna, Piotr Gajos, Maciej Kulig
Premiera: 3.10.2020

„Zły” to sceniczna adaptacja kultowej powieści. Korzystając z konwencji westernu, romansu i reportażu, którymi bawi się Tyrmand w swojej książce, twórcy spektaklu wprowadzają widza w symfonię wielkiego miasta i mierzą z naszą tęsknotą za mitami tamtego okresu. „Zły” AD 2020.

Miasto zawsze będzie miało swoje ciemne strony. Lęk przed złem czającym się w jego zakamarkach jest wciąż obecny, agresja na ulicach jest stałym jego elementem. Przemoc jest wynikiem jakiegoś lęku, przerażenia, niezrozumienia przez ludzi świata, który pędzi z ogromna prędkością i którego nie potrafimy już dogonić… Niepokojące jest dziś, że lęk społeczny buduje dystans miedzy nami, a rozwiązania tego problemu oczekujemy od kogoś innego, jakiegoś superherosa (…).Jaki jest bielski „Zły?” Zgrany zespół aktorski tworzy prawdziwa galaktykę charakterystycznych, nietuzinkowych postaci, znakomicie sprawdza się zarówno w roztańczonych scenach zbiorowych ze stylową czarno-białą scenografią w tle, jak i w momentach spokojniejszych i bardziej stonowanych.” (blog/Przemek Gulda)

To, co zachwyca w bielskim „Złym”, to tempo wydarzeń – pulsująca wewnętrznym rytmem historia, układająca się w ciąg plastycznych ujęć. Wszystko oparte jest na umowności i skrótowości, a także na niezwykłej sprawności bielskiego zespołu. Sceny pościgów, bójek, nawet picia wódki w określonych, wyrazistych gestach, to po prostu majstersztyk sztuki teatralnej.  (Stanisław Bubin, „Lady’s Club”)