Witold Gombrowicz
Opętani

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski
Scenografia: Joanna Walisiak
Muzyka: Maciej Witkowski
Choreografia: Inga Pilchowska
Obsada: Małgorzata Rydzyńska, Ewa Pałuska-Szozda, Agata Zielińska, Marta Markowicz, Aleksandra Kolan, Wojciech Rydzio, Radosław Hebal, Paweł Parczewski, Grzegorz Gromek, Cezary Ilczyna, Maciej Mydlak, Jarosław Borodziuk
Premiera: 29 sierpnia 2020

Spektakl „Opętani” to znakomita intryga kryminalna, w której nie brak romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.

„Opętani” to powieść Witolda Gombrowicza, którą napisał pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Gombrowicz tworząc „czytadło” adresowane do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.

Mariusz Sieniewicz w programie do spektaklu olsztyńskiego Jaracza pisze tak: Opętani są wzorcową warsztatowo przygodą pióra wysokoartystycznego z gatunkiem poślednim. […] Raz już Gombrowicz się sparzył, gdy z Tadeuszem Kępińskim postanowili napisać powieść sensacyjną (jak to subtelnie ujął: „brechtę”) i zarobić „kupę forsy”. Nic z tego nie wyszło, poza zgagą, że napisać złą powieść jest równie trudno, jak dobrą. Opętanych można uznać za drugą próbę, zamierzoną skromniej: autor Zbrodni z premedytacją musiał z premedytacją ratować swoje finanse. Dlatego pojawił się Niewieski, Zbigniew Niewieski – James Bond romansu in spe.