Komisja Artystyczna I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”
1. Dariusz Kosiński – przewodniczący
Profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor naukowy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, członek Rady Instytutu Teatralnego. Zajmuje się historią i teorią sztuki aktorskiej XIX w. oraz polską tradycją teatralną i per formatywną.
2. Zenon Butkiewicz
Doktor nauk humanistycznych, w latach 1993-2009 dyrektor naczelny Teatru Współczesnego w Szczecinie, organizator festiwali teatralnych, publicysta teatralny. Obecnie dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
3. Ewa Czaplińska
Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, publicystka, krytyczka teatralna. Członkini Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru. Zajmuje się teatrem polskim XX wieku, w tym szczególnie okresem dwudziestolecia międzywojennego. Jednocześnie prowadzi dialog ze sztuką teatru współczesnego jako krytyk i recenzent.
4. Jacek Kopciński
Profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, literaturoznawca, krytyk literacki i teatralny, członek Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, od 2006 r. redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. W kręgu jego zainteresowań znajdują się dramat i teatr polski po 1945 roku, historia teatru europejskiego, teoria i historia dramatu.
5. Zbigniew Majchrowski
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, literaturoznawca i teatrolog, kieruje Zakładem Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej. Należy do Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zajmuje się dramatem i teatrem współczesnym, antropologią literatury i sztuk widowiskowych oraz współczesną kulturą medialną.
6. Maciej Nowak
Dziennikarz, teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny. W latach 1990-1992 twórca i redaktor naczelny „Gońca Teatralnego”, a w latach 1994–2005 „Ruchu Teatralnego”. W latach 2000-2006 pełnił funkcję dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 2003 dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
7. Piotr Olkusz
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego oraz redaktor działu zagranicznego w miesięczniku „Dialog”. Zajmuje się teatrem najnowszym oraz zagadnieniami współczesnej organizacji życia kulturalnego w Europie; jest tłumaczem tekstów literackich i teoretycznych. Znawca teatru francuskiego ze szczególnym uwzględnieniem nurtów zbliżających go do kultury popularnej.
8. Maria Prussak
Profesor Instytutu Badań Literackich PAN i UKSW w Warszawie, współpracowniczka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Filolożka i edytorka. Głównymi kierunkami jej zainteresowań naukowych są: tradycje badań filologicznych; nowe tendencje w rozwoju edytorstwa naukowego, tekstologia Adama Mickiewicza i Stanisława Wyspiańskiego, modernizm oraz teatr XX wieku.
9. Halina Waszkiel
Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka prac z zakresu teatru i dramatu XIX wieku, monografii, a także esejów i recenzji dotyczących teatru, dramatu oraz teatru lalek.