Książę Niezłomny Pedro Calderona de la Barci spolszczony przez Juliusza Słowackiego, należy do arcydzieł światowej literatury dramatycznej. Niezwykle ważne jest przyjrzenie się podstawowemu problemowi dramatu Calderona jakim jest idea n i e z ł o m n o ś c i. Calderon opisuje historię walki pomiędzy Maurami a Portugalczykami, czyli pomiędzy Islamem a Chrześcijaństwem, jako spór o Ceutę, strategiczne miasto w Cieśninie Gibraltarskiej, i rozpisuje go na życiorys don Fernanda – portugalskiego infanta, który dostaje się do niewoli Maurów i ma być wydany a ceną jego wolności ma być właśnie Ceuta. Gdy ultimatum zostaje odrzucone don Fernand traci swoją wolność a w konsekwencji – życie.
Utwór Calderona jest rodzajem przypowieści, która poprzez swoją uniwersalność doskonale może odnieść się do naszej rzeczywistości nie wprost i nieoczywiście.
Chcemy wyakcentować szczególnie problem odpowiedzialności za swoje wybory oraz zwrócić uwagę na rolę postawy w życiu człowieka. Wydaje nam się to szczególnie ważne w sytuacji płynnej codzienności, w której każdy z nas bardziej korzysta z bezpiecznego kompromisu niż decyduje się na odważny wybór.
Refundacja
Nagroda
Pedro Calderon de la Barca/ Juliusz Słowacki
Książę Niezłomny
Reżyseria: Paweł Świątek
Dramaturgia: Seb Majewski
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy: Karolina Mazur
Muzyka: Dominik Strycharski
Obsada:
Don Fernand – Paweł Paczesny
Don Henryk – Mariusz Witkowski
Don Żuan – Radosław Osypiuk
Król – Andrzej Wichrowski
Mulej – Mariusz Jakus
Brytasz – Iwona Karlicka
Alfons – Hubert Jarczak
Tarudant – Bogusław Suszka
Feniksana – Magdalena Jaworska
Zdjęcia: Magda Hueckel