Gabriela Zapolska
Moralność pani Dulskiej

Reżyseria:  Mirosław Siedler

Scenografia: Tatiana Kwiatkowska

Opracowanie muzyczne: Agnieszka Siedler

Asystent reżysera: Cezary Żołyński

Obsada: Marzena Wieczorek, Cezary Żołyński, Jan Mierzyński, Kamila Pietrzak–Polakiewicz, Joanna Ginda, Joanna Rossa, Marta Karmowska, Anna Łaniewska, Karolina Miłkowska–Prorok, Bartosz Bandura, Krzysztof Tuchalski, Teresa Lisowska

Zdjęcia: Ewa Kunicka

Premiera:  12 września 2015

Co leży u podstaw stałej, ogromnej popularności Moralności pani Dulskiej na przestrzeni ponad 100 lat???

Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. Moralność pani Dulskiej to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami, niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę.

Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii, dziś można powiedzieć, klasycznych. I nie jest to frazes.

Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuką współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”?

Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych.