Rękopis znaleziony w Saragossie to jedno z najświetniejszych dzieł europejskiego Oświecenia. To mieszanina powieści awanturniczej, powiastki filozoficznej i romansu grozy. Powieść obfituje w nadzwyczajne wątki, jednakowoż dzieło Potockiego to nie tylko dobra rozrywka spod znaku płaszcza i szpady. Potocki wplótł w fabułę swoje przemyślenia dotyczące religii, sensu życia, a także skrytykował kodeks honorowy, obowiązujący w tamtych czasach. Świat, wykreowany dwieście lat temu, nie stracił na swej aktualności, ponieważ autor odwołuje się do ponadczasowych zasad, takich jak: honor, rycerskość, czy zwycięstwo dobra nad złem.
Ten, jakże z pozoru nieteatralny tekst doczekał się jednak czterech wystawień: w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Narodowym w Warszawie, w Operze Wrocławskiej (wersja baletowa) oraz w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.
Chorzowski musical skierowany jest nie tylko do młodzieży szkolnej, ale również do starszych generacji widzów. Tych, którzy pamiętają kultowy film Wojciecha Hasa, którzy – jak sądzimy – z przyjemnością wejdą w baśniowy, pełen erotyki i horroru świat wyobraźni Jana Potockiego.