Nagroda

Refundacja

Witold Gombrowicz
Ślub

Reżyseria: Anna Augustynowicz

Scenografia: Marek Braun

Muzyka: Jacek Wierzchowski

Reżyser światła: Krzysztof Sendke

Kostiumy: Wanda Kowalska

 

Obsada:

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu:

Magdalena Żak / Magdalena Maścianica

Michał Świtała

Jędrzej Wielecki

 

Teatr Współczesny w Szczecinie:

Joanna Matuszak

Arkadiusz Buszko

Grzegorz Młudzik

Grzegorz Falkowski – gościnnie

Premiera 10.09.2016 Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu  – Modelatornia

Premiera 21.10.2016 Teatr Współczesny w Szczecinie – Duża Scena

Zdjęcia: Michał Ramus

Anna Augustynowicz po raz pierwszy w swojej karierze zmierzyła się z wciąż nieoswojonym, metaforycznym utworem Witolda Gombrowicza. Między ubraną na czarno panną młodą i konduktem weselników w żałobnych strojach reżyserka precyzyjnie rozgrywa ludzko-ludzką mszę w oparciu o mięsisty, wieloznaczny język Gombrowicza.

Co widzimy na scenie? Koszmar senny? Groteskową wizję historii? Walkę o władzę nad własnym umysłem i wspomnieniami? Iluzję, w której każda opowieść ostatecznie zapada się i grzęźnie?

Ślub Gombrowicza napisany w 1946 roku podczas pobytu autora w Argentynie to jeden z najważniejszych dramatów polskich XX wieku ukazujący groteskowy i tragikomiczny obraz Polski i Polaków.

Przedstawienie, utrzymane w charakterystycznej dla Augustynowicz estetyce, jest koprodukcją Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Współczesnego w Szczecinie i grane będzie na przemian w każdym z tych miast. W obsadzie zobaczymy aktorów z obu teatrów – Magdalenę Żak, Michała Świtałę, Jędrzeja Wieleckiego, Joannę Matuszak, Arkadiusza Buszko, Grzegorza Młudzika i Grzegorza Falkowskiego.

Opolska premiera była jednocześnie inauguracją działania nowej sceny w Teatrze, Modelatorni. To czwarta już scena Teatru im. Jana Kochanowskiego. Przeznaczona zostanie na innowacyjne i eksperymentalne projekty artystyczne.