Refundacja

Stanisław Wyspiaski
WARszawianka

Reżyseria/Scenografia: Szymon Budzyk

Kostiumy: Aleksandra Dąbrowska

Wideo: Piotr Osak

Obsada: Maria – Beata Śliwińska, Anna – Karolina Fortuna, Chłopicki – Andrzej Rozmus, Skrzynecki – Wojciech Trela, Młody oficer – Mateusz Paluch (PWST), Stary wiarus – Jerzy Trela (gościnnie), Chór Kobiet

Premiera: 29 września 2016

Pierwszy raz od 25 lat w Krakowie zobaczymy WARszawiankę Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Szymona Budzyka z gościnnym udziałem Jerzego Treli.

Reżyser o spektaklu: „WARszawianka jest spektaklem o pragnieniu i niemocy wybawienia narodu z rąk olbrzyma, o nadziei która była rozpłomieniona w umysłach i sercach rodaków żyjących w czasie bez nadziei. O wolności której pragnęli dla nas – to my dzisiaj jesteśmy spełnieniem ich pragnień.
Spektakl dedykuję polskim kobietom, bo dzięki nim, gdy mężczyzn „łany całe się kładły”, dorastały kolejne pokolenia.

Czas wymaga ode mnie udowodnienia sobie i otoczeniu, że można o Polsce, naszych narodowych tragediach mówić pięknie, prosto z dystansem, nie popadając w skrajności.
Odnajdujemy w tragedii nadzieję, to jest motywacja do ścierania się z samymi sobą, do traktowania Wyspiańskiego jak Szekspira. Szukamy dystansu w napiętej jak struna rzeczywistości narodowej.
Pragnę, by ten spektakl napełniał ludzi powietrzem dystansu i zwracał ich uwagę na to, co ostatecznie najważniejsze, na człowieka.