Nagroda

Adam Mickiewicz
Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór

Reżyseria: Michał Zadara
Teatr Polski we Wrocławiu

Dramaturgia: Daniel Przastek

Scenografia: Robert Rumas

Kostiumy: Julia Kornacka i Arek Ślesiński

Światło i wideo: Artur Sienicki

Muzyka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak

Obsada:

Monika Bolly, Sylwia Boroń, Wiesław Cichy, Marian Czerski, Bogusław Danielewski, Jakub Giel, Anna Ilczuk, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Kacper Kuryś/Mikołaj Szmeichel , Marlena Leszczyńska/ Paulina Panas, Julia Leszkiewicz/Aleksandra Ochman, Cezary Łukaszewicz/Rafał Kronenberger, Dagmara Mrowiec, Michał Mrozek, Sean Palmer, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk, Eryk Skonieczny/Michał Stawiski, Adam Szczyszczaj, Janka Woźnicka, Iga Wójtowicz/Anna Tomaszewska, Martin Vischer, Wojciech Ziemiański, Marta Zięba

Zdjęcia: Natalia Kabanow

Najważniejszą sztuką teatralną w Polsce są Dziady Adama Mickiewicza, które słusznie zyskały miano arcydramatu. To ten utwór ukształtował bez wątpienia nasz patriotyzm, naszą religijność, naszą sferę wartości, nasz stosunek do Innego, naszą odrębność, naszą wyjątkowość – słowem naszą tożsamość. Jego niemal już stuletnia obecność w systemie edukacji odcisnęła trwały ślad na polskiej kulturze.

Prapremierę arcydramatu zrealizował w roku 1901 w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza. Wydawałoby się, że zostało ono już wnikliwie przeczytane przez nasze teatry. A jednak nie „przerobiliśmy” tej lekcji teatralnej, gdyż nikt jeszcze nie wystawił Dziadów w całości, bez skreśleń, tak żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Mickiewicz. Stanie się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary zabrzmią w całej pełni. Projekt został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 wystawiliśmy części I, II, IV i Upiora, w 2015 roku pokażemy część III, a w 2016 – po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie.

W gruncie rzeczy w roku 2016 odbędzie się właściwa prapremiera Dziadów.