Gabriela Zapolska
Ich czworo

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
Muzyka: Bartłomiej Woźniak
Inspicjent, asystent reżysera: Marta Baraszkiewicz

Obsada:
Mąż – Michał Staszczak
Żona – Gabriela Muskała
Dziecko – Maja Pankiewicz
Fedycki – Sambor Czarnota
Panna Mania – Katarzyna Cynke
Wdowa – Izabela Noszczyk
Kolędnicy:
Szymon Jakubas – Skrzypce
Leszek Kołodziejski – Akordeon
Marcin Wojsznarowicz / Sławomir Ostrowski – Tuba

„Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat – tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że – mimo łączącego ich uczucia – wciąż się ranią.

Pielęgnują w sobie wzajemne żale, oddalają się od siebie, są pogubieni w tej miłości, a na swój sposób wciąż o nią zabiegają. Spragnieni ciepła i zaślepieni egoizmem – uciekają każde w swój świat i nie potrafią z niego wrócić. Temu nieudolnemu wołaniu o miłość przygląda się córka. Małżonkowie zapominają o tym, co najważniejsze – o uczuciu, wzajemnym szacunku i o dziecku. Trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej formie.

Akcję osadzono w magicznej aurze Wigilii i Sylwestra – wyjątkowych dni, w których stawiamy sobie nowe wyzwania i deklarujemy diametralne zmiany. Bajkowa sceneria i świąteczny klimat – w zestawieniu z atmosferą panującą przy stole – tylko podkreślają widoczny kontrast. Tekst znakomicie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość poprzez uniwersalność podejmowanych tematów.

Nowa odsłona ponadczasowego tematu skłania zarówno do refleksji, jak i do śmiechu.