Kornel Makuszyński
O dwóch takich, co ukradli księżyc

adaptacja, reżyseria, teksty piosenek: Cezary Domagała
muzyka: Tomasz Bajerski
aranżacje: Andrzej Bonarek
scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
choreografia: Marta Domagała

Powieść o przygodach Jacka i Placka napisaną przez Kornela Makuszyńskiego w 1928 roku niewątpliwie rozsławiły adaptacje filmowe: czarno-biała Jana Batorego z 1962 roku (z udziałem braci Kaczyńskich, którzy wtedy nawet nie marzyli o karierze politycznej) i animowana z muzyką zespołu Lady Pank z 1989 roku.

Kiedy przyszła kolej na teatr, po książkę sięgnął reżyser i twórca słynnych spektakli dla dzieci i młodzieży Cezary Domagała, zachęcony sukcesem innej książki Kornela Makuszyńskiego zaadaptowanej na scenę, a mianowicie Awantury o Basię (premiera w Teatrze Rampa w 2013). Wraz z kompozytorem Tomaszem Bajerskim stworzyli musical familijny O dwóch takich, co ukradli księżyc – barwną muzyczną opowieść o przygodach niesfornych, a nawet złośliwych bliźniaków z „miasteczka o skromnej nazwie Zapiecek”, którzy opuścili rodzinne strony w poszukiwaniu bogactwa i szczęścia niezwiązanego jednak z żadną uczciwą pracą… Zawarte w musicalu 23 mądre a jednocześnie zabawne piosenki idealnie oddają przesłanie Makuszyńskiego. Przypominają o tym, co jest w życiu ważne, co doceniamy dopiero w kontekście braku kogoś lub czegoś i akcentują siłę matczynej miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu.

Prapremiera musicalu Domagały i Bajerskiego miała miejsce w 2002 roku w Teatrze Nowym, którego dyrektorem był wówczas Adam Hanuszkiewicz. Spotkała się wtedy z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i publiczności. Obecna inscenizacja będzie zupełnie odbiegać od tej z przed 12 laty m. in. za sprawą Małgorzaty Szydłowskiej – autorki bardzo efektownej, współczesnej scenografii i kostiumów, nowej, współgrającej z inscenizacją aranżacji muzycznej utworów przygotowanych przez młodego kompozytora i aranżera Andrzeja Bonarka oraz choreografii Marty Domagały.

W spektaklu zobaczymy cały zespół Teatru Rampa. W role Jacka i Placka wcielą się Dorota Osińska (obdarzona wspaniałym talentem wokalnym, doskonale znana widzom Rampy) oraz Michalina Brudnowska (gościnnie).