Aleksander Fredro
Zemsta

Reżyseria: Tomasz Grochoczyński
Bałtycki Teatr Dramatyczny

Scenografia: Małgorzata Walusiak
Muzyka: Mirosław Jastrzębski
Inspicjent: Dorota Czerkawska
Kostiumy: Małgorzata Walusiak

Obsada: Katarzyna Ulicka-Pyda, Marta Chyczewska, Marcin Borchardt, Artur Czerwiński, Zdzisław Derebecki, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki, Artur Paczesny, Wojciech Rogowski, Jacek Zdrojewski, Leszek Żentara

Najsłynniejsza klasyczna komedia Aleksandra hr. Fredry o sąsiedzkiej wojnie dla zasady. Mówiąca o tym, że nieważne po czyjej stronie jest słuszność, ważne czyje będzie na wierzchu. Waśnie o sprawy ważne i błahe kłótnia o mur, walka o zamek, spór o miedzę.. Niekończące się swary o to, kto ma rację. To wszyscy znamy teraz będziemy mogli wspólnie to przeżyć na scenie koszalińskiego teatru.
Hrabia Aleksander Fredro o Polaków życiu sąsiedzkim. Ile to już razy śmieliśmy się ze sporu o mur graniczny i z Papkina? Ile wspaniałych i legendarnych kreacji aktorskich zyskaliśmy dzięki Zemście? To arcydzieło polskiej literatury to jednak nie tylko klasyka komedii – elementarz komizmu sytuacyjnego, przerysowanych postaci czy humoru słownego – ale również jeden z najbardziej krytycznych utworów o polskości, często w szyderczy i o dziwno wciąż aktualny sposób wyszydzający nasze narodowe przywary i słabostki.