Refundacja

Nagroda

Pedro Calderon de la Barca/ Juliusz Słowacki
Książę Niezłomny

Reżyseria: Paweł Świątek

Dramaturgia: Seb Majewski
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy
: Karolina Mazur
Muzyka: Dominik Strycharski


Obsada: 
Don Fernand – Paweł Paczesny
Don Henryk – Mariusz Witkowski
Don Żuan – Radosław Osypiuk
Król – Andrzej Wichrowski
Mulej – Mariusz Jakus
Brytasz – Iwona Karlicka
Alfons – Hubert Jarczak
Tarudant – Bogusław Suszka
Feniksana – Magdalena Jaworska

Zdjęcia: Magda Hueckel

Książę Niezłomny Pedro Calderona de la Barci spolszczony przez Juliusza Słowackiego, należy do arcydzieł światowej literatury dramatycznej. Niezwykle ważne jest przyjrzenie się podstawowemu problemowi dramatu Calderona jakim jest idea n i e z ł o m n o ś c i. Calderon opisuje historię walki pomiędzy Maurami a Portugalczykami, czyli pomiędzy Islamem a Chrześcijaństwem, jako spór o Ceutę, strategiczne miasto w Cieśninie Gibraltarskiej, i rozpisuje go na życiorys don Fernanda – portugalskiego infanta, który dostaje się do niewoli Maurów i ma być wydany a ceną jego wolności ma być właśnie Ceuta. Gdy ultimatum zostaje odrzucone don Fernand traci swoją wolność a w konsekwencji – życie.
Utwór Calderona jest rodzajem przypowieści, która poprzez swoją uniwersalność doskonale może odnieść się do naszej rzeczywistości nie wprost i nieoczywiście.
Chcemy wyakcentować szczególnie problem odpowiedzialności za swoje wybory oraz zwrócić uwagę na rolę postawy w życiu człowieka. Wydaje nam się to szczególnie ważne w sytuacji płynnej codzienności, w której każdy z nas bardziej korzysta z bezpiecznego kompromisu niż decyduje się na odważny wybór.