Konkurs inscenizacji

Zgłoszenia do „Konkursu inscenizacji” – II część Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” przyjmowane są od 1 kwietnia 2014 do 31 maja 2015 roku.

W Konkursie mogą brać udział realizacje sceniczne polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza, których premiera odbyła/odbędzie się pomiędzy 26 września 201331 sierpnia 2015 roku.
Jury oceniać będzie zarówno przedstawienia powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną w I etapie Konkursu, jak i inne spełniające kryteria formalne określone w regulaminie.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się w zakładce REGULAMIN.

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Adam Mickiewicz
[ˈdʑadɨ]

Reżyseria: Paweł Passini

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Stanisław Wyspiański
Akropolis

Reżyseria: Anna Augustynowicz

Teatr Współczesny w Szczecinie

Jan Brzechwa
Bajki samograjki

Reżyseria: Anna Augustynowicz

Teatr Lalek Pleciuga

Juliusz Słowacki
Balladyna

Reżyseria: Oleg Żiugżda
Olsztyński Teatr Lalek

Juliusz Słowacki
Balladyna

Reżyseria: Janusz Wiśniewski

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Juliusz Słowacki
Balladyna

Reżyseria: Radosław Rychcik

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Juliusz Słowacki
BALLADYNA kwiaty ciebie nie obronią

Reżyseria: Wojciech Faruga

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Maria Kann
Baśń o zaklętym kaczorze

Reżyseria: Konrad Szachnowski
Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Bieguny

Na podstawie tekstów: Kordian Juliusza Słowackiego, Nie-Boska komedia Zygmunta Krasińskiego, Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego, Listy Cypriana Kamila Norwida

Reżyseria: Paweł Passini

Centrum Kultury w Lublinie – neTTheatre

Nagroda

Jerzy Andrzejewski
Bramy raju

Reżyseria: Paweł Passini
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Adolf Nowaczyński
Car Samozwaniec czyli polskie na Moskwie gody

Reżyseria: Jacek Głomb

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Stanisław Lem
Czy Pan istnieje, Mr. Johnes?

Reżyseria: Krzysztof Rau
Białostocki Teatr Lalek

Nagroda

Adam Mickiewicz
Dziadów część III

Reżyseria: Michał Zadara

Teatr Polski we Wrocławiu

Adam Mickiewicz
Dziady

Reżyseria: Radosław Rychcik
Teatr Nowy w Poznaniu

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Adam Mickiewicz
Dziady

Reżyseria: Lech Raczak

Fundacja Orbis Tertius

Nagroda

Adam Mickiewicz
Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór

Reżyseria: Michał Zadara
Teatr Polski we Wrocławiu

Stefan Żeromski
Dzieje grzechu

Reżyseria: Michał Kotański

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Marian Falski
Elementarz

Reżyseria: Michał Zadara

Nowy Teatr w Warszawie

Nagroda

Juliusz Słowacki
Fantazy

Reżyseria: Michał Zadara

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Juliusz Słowacki
Fantazy

Reżyseria: Maciej Podstawny

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Bolesław Prus
Faraon

Reżyseria: Adam Nalepa

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Gdzie jest Lailonia?

Na podstawie 13 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego

Reżyseria: Konrad Dworakowski

Teatr Pinokio w Łodzi

Głupia mąka wariatów

Na podstawie opowiadań Brunona Schulza

Reżyseria: Wiesław Hołdys

Teatr Mumerus

Zofia Nałkowska
Granica

Reżyseria: Szymon Kaczmarek

Teatr Polski w Poznaniu

Nagroda

Adam Mickiewicz
Grażyna

Reżyseria: Radosław Rychcik

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Inspiracja: Stanisław I. Witkiewicz "ONI"
HA!SIO(R) – czyli nie drażnić kota

Reżyseria: Andrzej Dziuk

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Gabriela Zapolska
Ich czworo

Reżyseria: Jerzy Stuhr
Teatr Polonia

Gabriela Zapolska
Ich czworo

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Nagroda

Witold Gombrowicz
Iwona, księżniczka Burgunda

Reżyseria: Agata Duda-Gracz
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Witold Gombrowicz
Iwona, księżniczka Burgunda

Reżyseria: Ewa Wyskoczyl

Tarnowskie Centrum Kultury

Konstanty Ildefons Gałczyński
Jeszcze bardziej Zielona Gęś

Reżyseria: Jarosław Kilian

Miejski Teatr im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Kariera Nikodema Dyzmy

Reżyseria: Wojciech Kościelniak

Teatr Syrena

Nagroda

Michał Bałucki
Klub Kawalerów

Reżyseria: Justyna Celeda
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Juliusz Słowacki
Kordian

Reżyseria: Piotr Szczerski

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Kornel Makuszyński
Koziołek Matołek

Reżyseria: Cezary Żołyński

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Nagroda

Na podstawie tekstów Juliusza Słowackiego
Król

Reżyseria: Małgorzata Warsicka

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Janusz Korczak
Król Maciuś Pierwszy

Reżyseria: Dagmara Żabska

Teatr Figur w Krakowie

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Kto się boi Sybilli Thompson?

Reżyseria: Ula Kijak

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ

Leszek Kołakowski
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca

Reżyseria: Cezary Domagała

Teatr Rampa w Warszawie

Nagroda

Bolesław Prus
Lalka

Reżyseria: Aneta Groszyńska

Teatr Polski w Bielsku-Białej

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Juliusz Słowacki
Lilla Weneda

Reżyseria: Michał Zadara

Teatr Powszechny/ CENTRALA

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Miron Białoszewski
M’IRONIA. Sonata sceniczna z codą do radości

Reżyseria: Wojciech Olejnik

Unia Teatr Niemożliwy

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Wojciech Bogusławski, Stanisław Wyspiański, Witold Gombrowicz
Miny polskie

Scenariusz: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Teatr im. W. Horzycy w Toruniu

Moral insanity. Tragedia ludzi głupich

na podstawie „Ich czworo. Tragedia ludzi głupich” Gabrieli Zapolskiej
Teatru Papahema

Gabriela Zapolska
Moralność pani Dulskiej

Reżyseria: Ewelina Pietrowiak

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Antoni Słonimski
Murzyn warszawski

Reżyseria: Adam Orzechowski

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka

Reżyseria: Pia Partum
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Agnieszka Osiecka
Niech no tylko zakwitną jabłonie

Reżyseria: Wojciech Kościelniak
Teatr Ateneum w Warszawie

Na podstawie utworów Jana Kochanowskiego
Niepodobnym obyczajem

Reżyseria: Andrzej Sadowski

Teatr Powszechny w Radomiu

Tymoteusz Karpowicz
Niewidzialny chłopiec

Reżyseria: Weronika Szczawińska

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Kornel Makuszyński
O dwóch takich, co ukradli księżyc

Reżyseria: Cezary Domagała

Teatr Rampa w Warszawie

Maria Kownacka
O straszliwym smoku, dzielnym Szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku

Reżyseria: Krzysztof Rau

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Jan Kochanowski
Odprawa posłów greckich

Reżyseria: Bartek Wyszomirski

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Jan Kochanowski
Odprawa posłów greckich

Reżyseria: Ryszard Peryt

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Aleksander Fredro
Ożenić się nie mogę

Reżyseria: Grzegorz Kempinsky

Miejski Teatr im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Helmut Kajzar
Paternoster

Reżyseria: Marek Fiedor

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Marek Hłasko
Piękni dwudziestoletni

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Teatr Śląski w Katowicach

 

Cyprian Kamil Norwid
Pierścień wielkiej damy

Reżyseria: Piotr Jędrzejas
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Maria Kownacka
Plastusiowy pamiętnik

Reżyseria: Lech Chojnacki

Teatr Baj

Nagroda

Maria Kownacka
Plastusiowy pamiętnik

Reżyseria: Lena Frankiewicz

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Nagroda

Emil Zegadłowicz
Powsinogi beskidzkie

Reżyseria:Bogdan Kokotek

Těšínské divadlo (Teatr Cieszyński) – Scena Polska

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Stefan Żeromski
Przedwiośnie

Reżyseria: Natalia Korczakowska

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Bolesław Leśmian
Przygody Sindbada Żeglarza

Reżyseria: Aleksander Maksymiak

Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie

Bolesław Leśmian
Przygody Sindbada Żeglarza

Reżyseria: Jarosław Kilian

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majakowskiego
Remus

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Antoni Słonimski
Rodzina

Reżyseria: Agata Dyczko

Fundacja „HI ART!” w Warszawie

 

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Henryk Sienkiewicz
SACHEM wódz czarnych węży

Reżyseria: Martyna Majewska

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Juliusz Słowacki
Samuel Zborowski

Reżyseria: Paweł Wodziński

Fundacja sztuka.idea / Fundacja Hobo Art Foundation

Michał Bałucki
Sąsiedzi

Reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

 

 


Bruno Schulz
Sklepy cynamonowe

Reżyseria: Robert Drobniuch

Teatr Laliki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

Nagroda

Tadeusz Różewicz
Stara kobieta wysiaduje
Reżyseria: Jakub Falkowski
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Dofinansowanie

Tadeusz Różewicz
Świadkowie albo nasza mała stabilizacja

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Teatr Współczesny w Szczecinie

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Szewcy

Reżyseria: Anna Rozmianiec

Teatr Animacji w Poznaniu

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach I etapu Konkursu.
Nagroda

Tadeusz Miciński
Termopile polskie

Reżyseria: Jan Klata

Teatr Polski we Wrocławiu

Gabriela Zapolska
Tresowane dusze

Reżyseria: Adam Orzechowski

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

 

Julian Tuwim
Tuwim dla dorosłych

Reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Julian Tuwim
Tuwim dla dzieci

Reżyseria: Bernard Szyc

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Sławomir Mrożek
Vatzlav
Reżyseria: Michał Kmiecik
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Nagroda

Stanisław Wyspiański
Wesele

Reżyseria: Marcin Liber

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Stanisław Wyspiański
Wesele

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Aleksander Fredro
Wychowanka

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Teatr Ludowy w Nowej Hucie

Aleksander Fredro
Zemsta

Reżyseria: Tomasz Grochoczyński
Bałtycki Teatr Dramatyczny

Leopold Tyrmand
Zły

Reżyseria: Wojciech Kościelniak

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni