Edycja VIII Werdykt Komisji Artystycznej Regulamin i formularze Pytania i odpowiedzi Harmonogram Spektakle Komisja Artystyczna Kontakt Konkurs Edycja VI Werdykt Jury Jury Werdykt Komisji Artystycznej Refundacje Komisja Finansowa Konkurs Spektakle Regulamin Komisja Artystyczna Kontakt Edycja VII Komisja Artystyczna Werdykt Komisji Artystycznej Jury Werdykt Jury Komisja Finansowa Regulamin Spektakle Konkurs Kontakt Edycja V Werdykt Komisji Artystycznej Refundacje Konkurs Regulamin i zgłoszenia Spektakle V edycji Konkursu Komisja Artystyczna Komisja Finansowa Kontakt Rozmowa z Magdaleną Miklasz Rozmowa z Tatianą Drzycimską i Katarzyną Migdałowską Rozmowa z Agatą Pietrzyk-Sławińską Rozmowa z Weroniką Łucyk Rozmowa z Agatą Pietrzyk Rozmowa z Patrykiem Kenckim Edycja IV Werdykt Jury Konkurs Spektakle IV edycji Konkursu Regulamin IV edycji Konkursu Harmonogram IV edycji Konkursu Komisja Artystyczna Komisja Finansowa Kontakt Archiwum Edycja III Werdykt Jury Konkurs Spektakle III edycji Konkursu Harmonogram III edycji Konkursu Regulamin III edycji Konkursu Edukacja Komisja Artystyczna Komisja Finansowa Kontakt Edycja II Werdykt Jury Konkurs Spektakle II edycji Konkursu Regulamin II edycji Konkursu Harmonogram II edycji Konkursu Dyrektor Konkursu Komisja Artystyczna Komisja Finansowa Kontakt Aktualności Edycja I Werdykt Konkurs Harmonogram I edycji Konkursu Regulamin I edycji Konkursu Konkurs inscenizacji Konkurs projektów Jury Komisja Artystyczna Komisja / Jury Pytania i odpowiedzi Kontakt

Finał konkursu KLASYKA ŻYWA: Werdykt

Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w składzie: Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Małgorzata Sikorska Miszczuk, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Wanda Świątkowska po obejrzeniu 83 przedstawień konkursowych przyznało:

• Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego (150 tys zł.) Teatrowi Polskiemu we Wrocławiu za spektakl „Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór” oraz za spektakl „Dziadów część III” Adama Mickiewicza,
• II Nagrodę Konkursu będącą jednocześnie Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe (100 tys. zł.) Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego,
• III Nagrodę Konkursu (50 tys. zł.) Teatrowi im. Ludwika Solskiego w Tarnowie za spektakl „Grażyna” Adama Mickiewicza.

Ponadto jury pragnie z satysfakcją odnotować istotną i cenną obecność wielu pozycji polskiej literatury klasycznej w programach artystycznych Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Jury przyznało dwie nagrody specjalne po 20 tys. złotych Miejskiemu Teatrowi Miniatura w Gdańsku za spektakl „Remus” Aleksandra Majkowskiego i Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie (w koprodukcji z Zamkiem Cieszyn) za spektakl „Powsinogi beskidzkie” Emila Zegadłowicza. Obydwie inscenizacje mało znanych lub zapomnianych tekstów klasycznych odznaczają się niezwykłymi walorami integracyjnymi dla społeczności Kaszub i Śląska Cieszyńskiego.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia indywidualne:

A
W dziedzinie prac dramaturgicznych
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Robertowi Urbańskiemu za opracowanie dramaturgiczne spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Jakubowi Roszkowskiemu i Adamowi Nalepie za adaptację „Faraona” Bolesława Prusa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Natalii Korczakowskiej i Wojtkowi Zrałkowi Kos¬sa¬ko¬w-skiemu za adaptację „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

B
W dziedzinie reżyserii
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Michałowi Zadarze za „Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór” oraz za spektakl „Dziadów część III” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Radosławowi Rychcikowi za „Grażynę” Adama Mickiewicza w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Małgorzacie Bogajewskiej za „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Dagmarze Żabskiej za „Króla Maciusia I” Janusza Korczaka w Teatrze Figur Kraków,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Lenie Frankiewicz za „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Anecie Groszyńskiej za „Lalkę” Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,
• Wyróżnienie za debiut w wysokości 4 tys. zł. Jakubowi Falkowskiemu za spektakl „Stara kobieta wysiaduje” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

C
W dziedzinie scenografii
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Annie Met za „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Mirkowi Kaczmarkowi za „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

D
W dziedzinie muzyki
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Jackowi Wierzchowskiemu za „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Karolowi Nepelskiemu za spektakl „Król” Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Tomaszowi Krzyżanowskiemu za spektakl „Król Maciuś I” Janusza Korczaka w Teatrze Figur Kraków,

E.
W dziedzinie choreografii
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Witoldowi Jurewiczowi za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

F.
W dziedzinie aktorstwa
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Barbarze Wysockiej za rolę Idalii w „Fantazym” Juliusza Słowackiego w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Magdalenie Łaskiej za rolę Plastusia w „Plastusiowym pamiętniku” Marii Kownackiej i za rolę Chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Gabrieli Muskale za rolę Żony w „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Matyldzie Baczyńskiej za monodram „Król” Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Joannie Droździe za rolę Racheli w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Marcie Smuk za rolę Dziudziulińskiej w „Klubie kawalerów” Michała Bałuckiego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Bartoszowi Porczykowi za rolę Gustawa-Konrada
w „Dziadach” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Samborowi Czarnocie za rolę Fedyckiego w „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Ireneuszowi Czopowi za rolę Króla Ignacego w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Grzegorzowi Artmanowi za rolę w „Samuelu Zborowskim” Juliusza Słowackiego Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Tomaszowi Nosinskiemu za rolę Guślarza (Jokera) w „Dziadach” Adama Mickiewicza w Teatrze Nowym w Poznaniu.
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Pawłowi Wolakowi za rolę Kniazia Szujskiego w spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Wojciechowi Ziemiańskiemu za rolę Stanisława Augusta w „Termopilach polskich” Tadeusza Micińskiego i za rolę Kaprala w „Dziadach części III” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Ponadto Jury zdecydowało również o rekomendacjach do Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu w 2016 roku:

• „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy)
• „Faraon” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku)
• „Grażyna” (Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie)
• „Ich czworo” (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)
• „Plastusiowy pamiętnik” (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy)
• „Przedwiośnie” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku)
• „Remus” (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku)
• „Samuel Zborowski” (Teatr Polski w Bydgoszczy / Fundacja sztuka.idea)
• „Fantazy” ( Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie)