18 kwietnia podczas inauguracji 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” przewodniczący Komisji Artystycznej Dariusz Kosiński i dyrektor II edycji konkursu „Klasyka Żywa” Zenon Butkiewicz ogłosili laureatów nagród przyznanych przez Komisję Artystyczną.
Komisja Artystyczna II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w składzie: Dariusz Kosiński (przewodniczący), Jarosław Cymerman, Aneta Groszyńska-Liweń, Ewa Guderian-Czaplińska, Patryk Kencki, Jolanta Kowalska i Wanda Świątkowska po obejrzeniu 50 inscenizacji dawnych dzieł literatury polskiej, zgłoszonych przez poszczególne teatry, a wystawionych w okresie od 1 IX 2015 do 30 XII 2016, zgodnie z regulaminem Konkursu postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego w wysokości 30 000 zł za najciekawsze odkrycie repertuarowe Teatrowi Polskiemu w Poznaniu za przedstawienie „Ojczyzna” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Justyny Sobczyk.
Komisja przyznała także następujące nagrody dodatkowe twórcom przedstawień niezakwalifikowanych do finału Konkursu:
– nagrodę dla Aleksandry Czapli-Oslislo, Martyny Łyko, Miłosza Markiewicza i Radosława Rychcika za opracowanie programu stanowiącego część projektu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego – 3000 zł;
– nagrodę dla Anny Retoruk za adaptację tekstów Mirona Białoszewskiego i reżyserię opartego na nich przedstawienia „Dziady po Białoszewskim” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach – 3000 zł;
– nagrodę dla Piotra Tomaszuka za twórczą interpretację „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w Teatrze Wierszalin w Supraślu – 3000 zł.
Wyróżnienie honorowe przypadło twórcom i realizatorom historycznego przedstawienia całości „Dziadów” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Komisja Artystyczna wybrała także siedem spektakli, które biorą udział w 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”, będących zarazem finałem drugiej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Spektakle te powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, a także o inne nagrody indywidualne i zespołowe, które ostatniego dnia festiwalu przyzna Jury Konkursu: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała i Piotr Ratajczak. Swoje nagrody podczas OKT przyzna też jury dziennikarzy pod przewodnictwem Kaliny Zalewskiej (miesięcznik „Teatr”), jury społeczne i Prezydent Miasta Opola. Festiwal, organizowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego potrwa do niedzieli 23 kwietnia.