Do końca roku teatry repertuarowe, prywatne, stowarzyszenia i szkoły teatralne mogą zgłaszać realizacje klasycznych tekstów dramatycznych do II edycji konkursu „Klasyka Żywa”. Do zdobycia jest szereg naród indywidualnych i zespołowych oraz refundacja części kosztów przygotowania premiery. Finał „Klasyki” będzie miał miejsce podczas 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w dniach 18-23 kwietnia 2017.
Obecnie w Konkursie bierze udział 39 inscenizacji z 31 teatrów. Premiera zgłoszonego spektaklu musi odbyć się w okresie 1 września 2015 – 31 grudnia 2016 i musi być tekstem klasycznym, powstałym przed końcem roku 1980. Ten zapis regulaminowy znacznie wzbogacił repertuar „Klasyki” o takich autorów, jak Stanisław Lem, Jerzy Andrzejewski, Tadeusz Różewicz, Helmut Kajzar czy Tymoteusz Karpowicz. Jak tłumaczy ideę Konkursu Dariusz Kosiński „Klasyka żywa to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienia partnerach teatralnej rozmowy”. Pośród zgłoszonych przedstawień są więc także teksty sięgające do odległej przeszłości: Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka, Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego, a nawet anonimowi autorzy z XIII-XV wieku. Popularnością cieszą się także adaptacje Krzyżaków. Inspirujący dla twórców okazał się w tej edycji konkursu Stanisław Ignacy Witkiewicz – do tej pory zgłoszone zostały aż 4 inscenizacje jego tekstów.
Uczestnicy mają 30 dni od momentu premiery na zgłoszenie do Konkursu (można to zrobić również przed planowaną premierą) i mogą zrobić to za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznie (regulamin i formularze zgłoszeniowe znajdują się w zakładce EDYCJA II – Regulamin). Warunkiem dopuszczenia do Konkursu jest także konieczność zagrania spektaklu co najmniej 10 razy.
Do udziału w 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu – które będą finałem Konkursu i podczas których ogłoszone zostaną nagrody – nominuje spektakle Komisja Artystyczna, którą tworzą obecnie: Dariusz Kosiński (przewodniczący), Jarosław Cymerman, Aneta Groszyńska-Liweń, Ewa Guderian-Czaplińska, Patryk Kencki, Jolanta Kowalska i Wanda Świątkowska. Finalistów poznamy w styczniu 2017. Poza licznymi nagrodami, które przyzna specjalnie powołane Jury – w tym Nagrodą Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – Komisja Artystyczna rozdysponuje refundacje, o które mogą ubiegać się wyłącznie inscenizacje tekstów dramatycznych. Gwarancje otrzymania refundacji mają te spektakle, które przypominają teksty nieobecne na polskich scenach od 10 lat.
Celem Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” jest intensyfikacja obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach polskich teatrów i wzmacnianie zainteresowania dzisiejszych twórców i odbiorców teatru dawną literaturą rodzimą, jej potencjałem intelektualnym i kulturotwórczym. Pierwsza edycja ogłoszona i przeprowadzona została w latach 2013-2015 w związku z jubileuszem 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wzięły w niej udział aż 83 spektakle z 31 polskich miast. II edycja konkursu „Klasyka Żywa” wystartowała w październiku 2015. Niebawem ogłoszona zostanie III edycja.Organizatorem Konkursu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Kontakt: Krystyna Mogilnicka (koordynatorka)
klasyka@instytut-teatralny.pl
tel.: (22) 501 70 25; (0) 698-517-579